Haida - Bor u České Lípy - Nový Bor

Kniha návštěv

Datum 08.06.2018
Vložil AlbertAvark
Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate related is an essential a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate can be found just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related overuse injury in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all types of prostate infection. It is caused by bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition associated with a particular defect inside the gland and the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma on the urinary tract or by infections from other areas with the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to create the causes of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some from the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for overall health and this will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies advise that a number of ejaculations a week will assist to prevent cancer of prostate.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming more than four meals of beef a week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most critical measure to adopt to make sure a proper prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you should select prostate examination one or more times annually.

Datum 19.12.2016
Vložil Zoja
Titulek Poděkování

Pane autore, dnes mi poslala kamarádka Ivanka tyto vaše úžasné úlovky. Brouzdám starými ulicemi mého rodného města a je mi krásně sladkobolno. Moc děkuji za vaše úsilí a čas, který věnujete tomuto koníčku. Ještě otázku, kde se nacházeli sluneční lázně?

Datum 11.01.2017
Vložil B.Najbrt
Titulek Re: Poděkování

Dobrý den. Velice mě těší, že se obrázky líbí.
Lázně se s měly snad nacházet v oblasti ul.Zátiší směrem k dnešnímu obchvatu.
O přesném místě se pře několik lidí do dnes.

Datum 23.07.2012
Vložil Zdena.J
Titulek zajímavé

Krásné stránky, ráda si prohlížím staré obrázky mého rodného města. Vyvolávají vzpomínky na dětství :)). Na úvodní fotografii jsem objevila i dům, kde jsme později mnoho let bydleli :) Lesík za ním jsou určitě pozdější Horovy sady...

Datum 15.04.2012
Vložil Káčko
Titulek :-)

Zdravím,už třetí večer brouzdám těmito stránkami a jsou super!Opravdu klobouk dolů!! :-) plno informací o našem krásném městečku .-)

Datum 16.04.2011
Vložil sturmbock76 alias Libor P.
Titulek Bohouši,Bohouši ta špatně skončíš :-)))))

Kamenický Šenov zdraví Nový Bor a přeje mu mnoho sběratelských úspěchů.Samozřejmě pouze těch novoborských :-)) ...ale už jsem ti ty vojáky na Panské skále odpustil :-)))))

Datum 12.04.2011
Vložil Jitka
Titulek **** samé hvězdičky

šikula, chválím, úžasné...

Datum 25.07.2010
Vložil Josef Dusil
Titulek Krásné,nostalgické,srdcová záležitost.

mam 62 let - v mládí 20 let v Novém Boru - celá rodina Dusilova,Kašparova,Paulova z Nového Boru - rodina Dusilova lesní hrbitov - žiju na Slovensku

Datum 12.07.2010
Vložil M.Kučerová
Titulek Nádhera

Dobrý den, v Boru jsem se narodila, vyrostla a dospěla. Na stará kolena jsem se s rodinou odstěhovala do Kam.Šenova, ale boračkou už zůstanu, to jinak nejde. A tyhle fotky mne vrátily do dětství, proto Vám za ně moc děkuji, je to moc hezké, podívat se do míst, kudy jsem chodila jako dítě.

Datum 27.06.2010
Vložil Jirka.B
Titulek Povedené

Moc povedený web.Bydlím ve Sloupu a Bor mám rád.Slíbil jsem tu lékařskou flašku z Haidy-Lékárna u zlatého Lva tak se pak dohodnem kdy a kde se v Boru sejdem.Je špinavá ale očistu nechám na Vás.Klobouk dolu,moc pěkná práce

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode